ŻYCIORYS

    Anna Maria Huszcza (*1987) – kompozytorka, aranżerka, rytmiczka, pedagog (m.in. wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie), doktor sztuk muzycznych.

W swojej twórczości sięga po różnorodne gatunki i style muzyczne, takie jak muzyka solowa, kameralna, symfoniczna, elektroniczna, utwory multimedialne – łączące taniec z muzyką. Jej kompozycje wykonywane były w kraju i za granicą (Litwa, Chorwacja, Ukraina, Słowenia, Czechy, Niemcy, Francja, Szwecja, Belgia, Japonia). Jest laureatką konkursów kompozytorskich, m.in. Call for sounds zorganizowanego w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (2009). W grudniu 2011 roku zdobyła wyróżnienie II stopnia w ramach III Festiwalu Muzycznego im. H. M. Góreckiego Mikołajowe granie w Rydułtowach. W maju 2012 roku otrzymała wyróżnienie w 53. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za utwór SaHarBAD, który wykonany został w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. W grudniu 2012 roku jej utwór Wonderful Widow 2012 wyróżniono na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorsko-wykonawczym CAGE 1,2,3. W maju 2014 roku otrzymała III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim VOX JUVENTUTIS w Wilnie za utwór mAngel na chór i obój. Zamiłowanie do łączenia muzyki ludowej i elektronicznej zaowocowało wyróżnieniem (za utwór Kielmin) w postaci I nagrody oraz nagrody specjalnej (rezydencja w Studiu Muzyki Elektroakustycznej w Poznaniu) na konkursie kompozytorskim organizowanym przez Filharmonię Świętokrzyską w roku 2014. W 2016 roku otrzymała stypendium w ministerialnym programie Młoda Polska, dzięki któremu powstała, m.in. jej debiutancka płyta. W grudniu 2017 roku otrzymała III nagrodę w konkursie na libretto i muzykę do baletu dla dzieci zorganizowanym przez ZAiKS.

    Utwory Anny Marii Huszczy znalazły się na ośmiu wydawnictwach płytowych, w tym na nagrodzonym Fryderykiem 2014 albumie Pawła Gusnara Saxophone Varie (2013) oraz na monograficznym albumie wydziwiAnka (2016/2017).

W działalności pedagogicznej Anna Maria Huszcza łączy obydwie pasje — rytmikę i kompozycje, z powodzeniem prowadząc zarówno cykliczne zajęcia dla dzieci i dorosłych, jak i warsztaty rozwijające umiejętność tworzenia muzyki, które odbywają się na terenie całej Polski (m.in. w Białowieży, Busku-Zdroju, Bydgoszczy, Pleszewie).