5 kwietnia 2013 r.w Białowieży odbyły się drugie warsztaty muzyczne realizowane w ramach Roku Lutosławskiego! Ponieważ już było dawno po urodzinach Pani Wiosny a jubilatki nie było widać za oknem przedszkola, dzieci z przyjemnością wyruszyły na poszukiwanie zielonej pory roku. Przewodnikiem była oczywiście muzyka, która mówiła o oznakach wiosny – kaczeńcach, zielonych listkach, bocianach i jaskółkach, które pojawiły się w utworze  Wiosna z cyklu 4 pieśni dziecięcych na głos i orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego.

Następnie dzieci maszerowały w rytmie Marsza W. Lutosławskiego na ciszę zamieniając się we wspomniane wcześniej ptaki. Potem przyszła pora na tworzenie muzyki! Prowadziła ona jednego Poszukiwacza Wiosny do zielonego listka, który zostawał sprytnie ukrywany przez grupę. Orkiestra perkusyjna wykonywała swoje zadanie bardzo profesjonalnie, z zaangażowaniem kierując ruchami Poszukiwacza – im bliżej (cieplej) tym głośniej. Oczywiście moment odnalezienia listka kończył się forte fortissimo, jak wiadomo dynamika ta jest najbliższa dzieciom, zatem radości nie było końca.

Po słuchaniu, tańczeniu i graniu przyszedł czas na śpiewanie! Wiosna ma tę wadę, że…. zawsze spóźnia się.. Piosenka Magdaleny Stępień do słów Małgorzaty Nawrockiej wszystkim bardzo się spodobała, co można obejrzeć na filmie. Maluchy tańczyły, Starszaki grały i tym oto sposobem Wiosnę przywołały!

A na koniec ulubiona zabawa wszystkich dzieci, czyli… PUŁAPKA! do utworu Taniec kurcząt w skorupkach Modesta Musorgskiego w wersji elektronicznej przygotowanej przez Isao Tomitę. Tym razem to kurczaki siedziały w gnieździe a kotki, które próbowały przebiec przez gniazdo i trafiły na ciszę zostały złapane i nie mogły już wyjść z gniazdka.

Pomarańczowy Witek, który towarzyszył nam od pierwszych zajęć tak polubił dzieci i Białowieżę, że postanowił poczekać na panią prowadzącą na miejscu…

Warsztaty dofinansował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Roku Lutosławskiego oraz Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.