Wydawnictwa nutowe

the wall na saksofon altowy i fortepian
SaHarBAD na saksofon altowy i harfę
Paweł Gusnar Collection
Wydawnictwo Ars musica
ISMN 979-0-801566-13-3
the wall
utwór trzyczęściowy, którego skrajne części cechuje bogata harmonia, skomplikowana rytmika i ogromny ładunek emocjonalny. Środkowy fragment jest dużo spokojniejszy i harmonicznie nawiązuje do jazzu

SaHarBAD
w nazwie zakodowana jest obsada wykonawcza oraz motyw przewodni: Sa – saksofon, Har – harfa oraz trzy dźwięki BAD, których wykorzystanie stanowiło przedmiot Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Dźwięki te są kryptogramem muzycznym nazwiska patrona konkursu (B-a-re-d). Brzmieniowo duet cechuje nagromadzenie efektów barwowych w harfie.
Obydwa utwory z powodzeniem mogą być wykonywane przez uczniów średnich szkół muzycznych. Zostały nagrane i znalazły się na płytach Paweł Gusnar. Saxophone Varie oraz wydziwiAnka


AbySsus na saksofon sopranowy/tenorowy i elektronikę

Intercosmic na saksofon sopranowy i elektronikę
Sonosfera na kwartet saksofonowy, głos i elektronikę
Paweł Gusnar Collection
Wydawnictwo Ars musica
ISMN 979-0-801566-04-1
W zbiorze znajdują się partytury dwóch utworów solowych oraz jeden na kwartet saksofonowy i śpiewokrzyk, wszystkie z towarzyszeniem warstwy elektronicznej, która została dołączona do wydawnictwa na płycie DVD.
AbySsus
utwór inspirowany muzyką kurpiowską opowiadający historię śmierci młodej kobiety. Trwająca ok. 14 minut opowieść zilustrowana jest bezpośrednimi cytatami z muzyki ludowej. W partii elektroniki słychać przetworzone brzmienia diabelskich skrzypiec, gęśli, fletów pasterskich, pieśń Zaświeć niesiądzu w wykonaniu Adama Struga. Partia saksofonów wykorzystuje różne techniki gry na tym instrumencie, w tym multifony, frullata, ale także czerpie z muzyki ludowej, choćby poprzez cytowanie melodii Uwoz mamo roz. Kompozycja powstała dla Pawła Gusnara i zagościła na stałe w jego repertuarze.

Intercosmic

stylistycznie nawiązuje do muzyki filmowej, zarówno w partii instrumentalnej, jak i elektronicznej. Utwór ma na celu stworzenie wrażenia przeniesienia się do przestrzeni kosmicznej. W tym celu w partii elektronicznej zastosowane zostały nagrania działalności ziemskiej magnetosfery — gwizdy i szumy. Intercosmic powstał na zamówienie Centrum Nauki Kopernik z myślą o przyszłym wykonawcy — Pawle Gusnarze.

Sonosfera

kompozycja na kwartet saksofonowy i elektronikę inspirowana folklorem — polskim, słoweńskim i chorwackim. Utwór napisany dla zespołu LadieSaxophone Quartet złożonego z saksofonistek pochodzących z wcześniej wymienionych krajów. Polka, Weronika Partyka, śpiewa białym głosem, stąd wzbogacenie partii saksofonu altowego o śpiew biały. Utwór jednak można grać bez śpiewu na żywo, w tym celu została przygotowana specjalna wersja partii elektronicznej.

Wszystkie trzy kompozycje zostały nagrane i znalazły się na płytach Paweł Gusnar. Saxophone Varie oraz wydziwiAnka.


Miniatury na flet i fortepian oraz Miniatury na perkusję i fortepian
Melodie stworzyła Anita Lehmann (flecistka, doświadczony pedagog) a partię fortepianu – ja. Akompaniament został skomponowany z uwzględnieniem możliwości technicznych, jakimi dysponują fleciści czy perkusiści.
Tytuły utworów wprowadzają ucznia w świat muzyki ilustracyjnej i uruchamiają proces asocjacji, zachęcając do wykorzystania wyobraźni w pracy nad utworem i jego interpretacją oraz rozwijają muzykalność dziecka. Dobór materiału muzycznego zapewnia kształcenie i doskonalenie sprawności techniczno-wykonawczych w sposób kompleksowy – uczeń poznaje różne rodzaje artykulacji, tempa, oznaczenia dynamiczne i wykonawcze.
Proponowane utwory mają charakter dydaktyczny. Ułożone są zgodnie z zasadą stopniowania trudności, jednak nauczyciel może dowolnie zmieniać kolejność lub wybrać miniatury według swojego (lub ucznia) upodobania. Dynamika, artykulacja, agogika i inne aspekty wykonawcze również mogą być potraktowane z pewną dowolnością. Można je modyfikować w zależności od możliwości ucznia.
W partii fletu i perkusji zastosowano multimeasure rests (wielotaktowe pauzy) – w ten sposób dziecko od początku nauki przyzwyczaja się do gry w orkiestrze lub zespole kameralnym.