Wiosna już na stałe zawitała w Białowieży a wraz z nią odmieniony, zielony Witek. Także muzyka pożegnała  zimowe klimaty! Zabrzmiała Majowa nocka  W. Lutosławskiego do słów  sł. L. Krzemienieckiej, pochodząca z cyklu czterech pieśni dziecięcych na mezzosopran Wiosna z 1951 r. Zadaniem dzieci było wysłyszenie nazw zwierząt, które pojawiają się nocą w maju. Najpierw pojawiła się sowa, za nią człapiący na czterech łapach borsuk a na końcu biegające po lesie świetliki.

Po rozmowie o maju i typowych wiosennych owadach dzieci uczyły się śpiewać piosenkę Motyle (muzyka i tekst: Bożena Forma) a następnie pokazywały ruchem historię motylków. Później dzieci stworzyły własną historię do I części Małej suity W. Lutosławskiego, która nosi tytuł Fujarka. Motyle wraz z solową melodią fletu latały pomiędzy kwiatami, na których czekały instrumenty. Gdy tylko pojawiło się orkiestrowe tutti – owady wracały na swój kwiatek i grały z całą orkiestrą.

Na końcu zajęć zabrzmiał utwór Eine kleine Nachtmusik W. A. Mozarta w zabawnej, chóralnej aranżacji, która rodziła skojarzenia z tańcem motylków na łące. Wszystkie dzieci kolejny raz zamieniły się w owady i z szeroko rozpostartymi skrzydłami tańczyły do muzyki i odleciały do sali pogwizdując na magicznych lizakach, które grały prawie jak flet piccolo w Fujarce z Małej Suity  W. Lutosławskiego.

Warsztaty finansowane są ze środków Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia i ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Lutosławski 2013 – promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.