Pomysłodawcą projektu jest wybitny saksofonista – Paweł Gusnar. Postanowił on zebrać utwory polskich współczesnych kompozytorów, w których istotną rolę pełnił saksofon.
Na płytę składają się dzieła Marii Pokrzywińskiej, Anny Marii Huszczy, Weroniki Ratusińskiej, Miłosza Bembinowa, Wojciecha Błażejczyka i Dariusza Przybylskiego. Zostały one wykonane przez pięciu znakomitych muzyków, w tym oczywiście każdy z udziałem Pawła Gusnara.

Na płycie można usłyszeć dwa utwory Anny Marii Huszczy: SaHarBAD (nr 2) oraz AbySsus (nr 6). Pierwszy z nich jest przeznaczony na duet harfy z saksofonem altowym. Na harfie gra Zuzanna Elster, u której kompozytorka przez rok poznawała możliwości brzmieniowe instrumentu, czego efekty można usłyszeć w utworze. Na saksofonie altowym towarzyszy jej Paweł Gusnar, dla którego powstał kolejny utwór – AbySsus. Tę kompozycję również można nazwać duetem, gdyż instrumentaliście towarzyszy warstwa elektroniki, choć nieraz to ona występuje na pierwszym planie. AbySsus nacechowany jest zmiennymi emocjami, które oddają zawartą w utworze treść pozamuzyczną. W partii elektroniki pojawiają się nawiązania do polskiej muzyki ludowej, zwłaszcza kurpiowskiej. Możemy usłyszeć pieśni A chtóz tam puka, Zaświeć niesiądzu i Uwoz mamo roz. Oprócz utworów autorka wykorzystuje przekształcone brzmienia instrumentów ludowych – fletu pasterskiego,gęśli i skrzypiec diabelskich.

Autorami nagrania, montażu cyfrowego i masteringu są Jędrzej Rochecki i Maciej Zych.

Płytę można kupić w DUXie i w Empiku!

Zapraszam do zapoznania się z recenzją oraz rozmową Pawła Gusnara z Emilią Dudkiewicz.

NOMINACJE DO FRYDERYKÓW 2014